Групови форми на обучение: видове, характеристики и характеристики, плюсове и минуси

Съдържание:

Групови форми на обучение: видове, характеристики и характеристики, плюсове и минуси
Групови форми на обучение: видове, характеристики и характеристики, плюсове и минуси
Anonim

Личностното развитие в училище е в рамките на образователни и извънкласни дейности. Завършил началния етап на образование трябва да притежава определени умения: учебни дейности, самоконтрол, интроспекция, самочувствие. Какво е необходимо?

За успешно решаване на този проблем много учители в началното училище и учителите в средното училище включват отделни елементи от групови дейности в урока (извънкласна дейност). Помислете за отличителните черти на колективното обучение, дайте конкретни примери.

форми на работа в групи
форми на работа в групи

Теоретични моменти

Новите федерални образователни стандарти целят учениците да придобият общи образователни умения и способности. За да придобие нови знания, ученикът трябва да развие умения за самостоятелна дейност. Груповата форма на организация на обучението помага да се постигне това. Детето получава шанс за самостоятелно развитие, опитва се като изследовател, става равностойноучастник в образователния процес.

Учител, който използва принципа на развиващото образование в своята професионална дейност, се опитва да възпитава активни личности. Неговите ученици се стремят да придобиват нови знания, умеят да водят дискусия, да поемат инициативата.

Психолозите са убедени, че именно груповата форма на организация на обучението допринася за развитието на познавателната активност на детето. Работейки в малка група, момчетата подобряват своите комуникационни умения.

групова форма на организация на обучението
групова форма на организация на обучението

Цел

Груповите форми на обучение са необходими за активното включване на всяко дете в учебния процес.

Основни задачи:

  • активиране на познавателен интерес;
  • усъвършенстване на уменията за самостоятелна дейност (изграждане на индивидуална траектория на развитие);
  • развитие на комуникационни умения (изграждане на диалог, способност да чувате събеседника)
възможности за работа в училище
възможности за работа в училище

Отличителни характеристики

Какво характеризира груповата форма на обучение? Плюсовете и минусите на този метод на обучение заслужават отделно разглеждане. Нека се спрем на тях по-подробно.

Груповото обучение е традиционен начин за повишаване на ученето и мотивацията за учене. Благодарение на съвместните дейности тревожността сред учениците намалява, страхът да бъдеш най-лошият ученик в класа изчезва.

Груповото обучение в класната стая допринася за подобрениетопсихологически климат в екипа. Ето защо психолозите препоръчват на учителите да включат тази форма на работа на всички нива на образование.

подкрепа от учители
подкрепа от учители

Основни недостатъци

Въпреки факта, че груповите форми на обучение предполагат самостоятелността на учениците, тяхната ефективност зависи от уменията и интереса на учителя. Сред минусите са:

  • необходимост от предварително обучение на учениците в подобни дейности;
  • разходи от учителя за сериозни усилия за организиране на работата;
  • трудност при разделянето на клас в отделни групи.

Не всички деца са готови да работят в екип. Следователно учителят трябва да положи усилия, за да обмисли формите за придобиване на UUN (универсални умения за учене).

Принципи

Колективната групова форма на обучение се основава на следните принципи:

1. Отчитане на нивото на образователните възможности на всяко дете.

2. Съставяне на задачи с проблемно естество.

3. Разпределение на ролите между членовете на екипа.

4. Организация на комуникацията в групата.

5. Отражение.

колективно-групова форма на обучение
колективно-групова форма на обучение

Опции за създаване на групи

Груповите форми на обучение включват предварително разделяне на класа на малки клетки. Това може да стане по различни начини:

1. Разделете по желание.

2. Случайно.

В първия случай сдружаването на ученици се извършва по взаимно съгласие. Впроизволно разделение, екипът може да включва деца, които обикновено не общуват помежду си.

Тази опция позволява на учителя да развие уменията на участниците да се адаптират към различни условия на дейност, за да минимизират междуличностните конфликти.

Дейности

Нека разгледаме основните видове групово обучение, които са подходящи за начално училище:

  • мозъчна атака;
  • работете по двойки;
  • снежна топка;
  • игра "Продължете мисълта";
  • търсене на съкровище;
  • мозайка;
  • Метод на зигзаг

Как да правим мозъчна атака? Тази тактика се използва от учителя за генериране на нови идеи. Тази фронтална групова форма на обучение изисква спазване на строги разпоредби.

В групата момчетата разпределят ролите: хронометрист, секретар, водещ. След приключване на колективната дейност учениците обменят съобщения, обсъждат ги, задават уточняващи въпроси.

Продължете играта на мисълта

Включва изпълнението на различни задачи от момчетата "по веригата". Такива групови форми на обучение са подходящи за различни учебни дисциплини. Например, можете да използвате тази техника, за да съставите история за литературно четене.

Отличителна черта на тази форма е формирането на комуникативни умения у децата. За да продължи отговора, ученикът е принуден да следва внимателно версията на своя съученик. Учителят, който използва този метод в работата си,решава проблема с включването на учениците в учебни дейности.

Търсене на съкровище

Такива колективно-групови форми на организиране на обучението са подходящи в урока за консолидиране и коригиране на знания. Учителят задава въпроси по изучавания материал. За да отговори на тях, групата може да използва всякакви ресурси: бележки в тетрадка, интернет ресурси, учебни материали.

Ако момчетата се справят успешно с възложената им задача, те намират "съкровища". Освен отлични оценки, учителят кани децата да гледат образователен филм относно повторения материал.

как да организирам работата
как да организирам работата

Снежна топка

Такива групови форми на преподаване в началното училище се използват от много учители. Работата започва с решаването на конкретна задача. Всяко дете го прави самостоятелно. Следва работата по двойки. Децата обменят своите отговори, изберете най-доброто решение.

След това идва сдвояването. Сега групата трябва да избере едно от четирите решения. В края на урока класът трябва да подчертае общото, най-пълно решение на въпроса, зададен от учителя в началото на урока.

Мозайка

Каква е тази колективна форма на учебна дейност? Темата на урока е разделена от учителя на няколко отделни части, те се разпределят между групите. Момчетата получават списък с източници, образователни материали, които ще им бъдат необходими за изучаване на предложената тема.

Веднага щом групата се справи със задачата, тя се формира отново. В новите отбори момчетата се разменятнамери информация, отговори на въпроси, направи заключения.

техника на зигзаг

Тази форма на екипна работа се използва не само от началните учители, но и от учителите в средното училище. Класът е разделен на групи от 3-5 души за работа върху материала, разделени на отделни фрагменти.

Деца, работещи по един и същи проблем, но принадлежащи към различни групи, споделят информацията, която намират помежду си. След това те се връщат в своите екипи, учат останалите от групата на тези нови умения, които самите те са придобили. Останалата част от екипа прави същото. В края на урока се обобщава общо обобщение, изясняват се онези въпроси, които са причинили максимални затруднения на децата.

Дейност на учителя

Какво трябва да прави учителят по време на групови дейности? Учител, използващ тази форма на работа в образователни дейности, може да изпълнява различни функции:

  • контролирайте груповата работа;
  • организирайте процеса на обучение;
  • оценете резултатите;
  • вземете участие в работата на групи;
  • предлагат разнообразие от решения;
  • действайте като ментор или носител на информация.

Как да организираме висококачествена и ефективна работа в групи? За да реши тази трудна задача, учителят трябва:

  • възприемайте груповата работа като творчески процес;
  • демонстрирайте на децата важността на техните дейности;
  • обръщайте еднакво внимание на всички ученици, а не отделяйте една група;
  • позволете на учениците сами да придобият нови знания.

Сред грешките, които педагозите правят, най-голямата е желанието да отговори на въпрос, ако детето не го прави. Такава тактика на учителя води до намаляване на познавателната активност на учениците.

Как да избирате задачи за групови дейности

Въпросите трябва да са такива, че всеки член на групата да може да направи лично постижение (създавайки ситуация на успех). Подходящо би било да се използва:

  • работи, които изискват значително количество работа;
  • въпроси, включващи използването на различни умения и способности на всеки член на групата;
  • творчески задачи, придружени от генериране на голям брой необичайни идеи.

Работата, предлагана от учителя, трябва да бъде интересна за учениците. Задачите се избират, като се вземат предвид индивидуалните характеристики на учениците.

Психолозите препоръчват да се обърне специално внимание на проблемните въпроси, които позволяват на по-младото поколение да бъдат включени в максимална степен в процеса на придобиване на нови знания, умения и способности.

групови форми при работа с ученици от гимназията
групови форми при работа с ученици от гимназията

Полезни съвети

Предлагаме някои препоръки за учители, които искат да използват групова работа в професионалните си дейности.

1. Няма нужда да карате децата да работят в една и съща килия, ако няма между тяхразбиране.

2. Продължителността на груповата дейност трябва да отчита възрастта на учениците (15 минути за ученици от 1-2 клас, 25 минути за 3-4 клас)

3. Колективната форма на работа включва обмен на мнения, така че в класа ще има абсолютна тишина.

4. Невъзможно е да се избере забрана за участие на дете в работата на екипа като наказание.

Груповото обучение не дава бързи резултати. Преди да премине към сложен материал, учителят трябва да изработи с учениците си алгоритъма на дейност, като използва прости примери. Важно е да бъдете търпеливи, така че учениците да нямат проблеми в следващите етапи.

При тази опция за обучение се предвижда класът да бъде разделен на малки групи (3-6 души), които ще извършват съвместни дейности. Работейки в малки екипи, учениците придобиват умения за интроспекция. Тази форма помага на учителя да развие у децата познавателен интерес към преподаваната дисциплина. Колективната дейност допринася за развитието на универсални умения за учене.

Обобщаване

Груповото обучение развива взаимоотношенията между децата и учителя, както и между членовете на една и съща група. Учител, който използва тази форма на обучение в работата си, добавя разнообразие към традиционната система. Децата получават възможност самостоятелно да придобиват знания, да ги коригират и да си поставят собствени цели.

Само на пръв поглед изглежда, че учителят няма нужда да се подготвя за урок, в който планира групови дейности. На практикаситуацията е съвсем различна.

Първо учителят трябва да изучи учебния материал, въоръжен с различни източници, да избере онези задачи, с които децата могат да се справят (да вземе предвид индивидуалните характеристики). Също така, когато организира групово обучение, учителят трябва да знае първоначалното ниво на способности и знания на учениците, взаимоотношенията между съучениците.

Препоръчително е да изберете задачи с проблемно естество, така че децата да имат възможност да изразят своята гледна точка, да обменят мнения с други групи и да изберат правилния отговор.

Защо груповата работа има толкова много поддръжници сред училищните учители? Тази опция за обучение има значителен брой предимства. В допълнение към придобиването на универсални умения за учене, децата се обучават на умения за сътрудничество. Обсъждайки определен проблем, учениците се научават да уважават мнението на другите хора, да слушат тяхната гледна точка, да защитават позицията си и да дават аргументи.

С правилна организация на груповата работа можете да разчитате на развитието на творческо мислене, повишаване на самочувствието, самочувствието на всяко дете.

В момента са актуални груповите форми на образователна и познавателна дейност. Учителите ги използват за създаване на оптимистично настроение в екипа, за поддържане на независимостта на учениците.

Препоръчано: